GIANT XTC ADVANCED 27.5
NA TRATÍCH, KDE JE PŘEDEVŠÍM O RYCHLOST A KAŽDÝ UŠETŘENÝ GRAM I KAŽDÉ ŠLÁPNUTÍ DO PEDÁLŮ MŮŽE ROZHODNOUT, TAM JEZDCI GIANT PRO XC TÝMU VOLÍ ZÁVODNÍ HARDTAIL GIANT XTC ADVANCED 27.5. A PRÁVĚ I DÍKY JEJICH POZNATKŮM Z TESTOVÁNÍ PROTOTYPU MŮŽETE MÍT TEN SAMÝ BIKE, JAKO MAJÍ TEĎ ONI. ULTRALEHKÝ, SUPERRYCHLÝ, DOKONALÝ.
Karbonový rám Advanced je navržený tak, aby dokonale využil všech předností 27.5“ kol. Tuhost vpředu zvyšuje hlava OverDrive 2 (OverDrive u XtC Advanced 27.5 3 a 4), 100 mm předního zdvihu žehlí všechny možné nerovnosti a díky PowerCore středu a spodní trubce MegaDrive se veškerá vaše energie efektivně přenáší tam, kam má. Rám je dále vybaven integrovanou sedlovou objímkou, umožňuje vnitřní vedení bowdenů, zadní patky jsou kompatibilní s pevnou osou 142 x 12 mm a na zadní stavbě nechybí integrovaná ochrana rámu
GIANT OVERDRIVE 2 TECHNOLOGIE
Jako první výrobce, který sériově přišel na trh s kuželovitou hlavovou trubkou (bylo to v roce 2006 na sjezdovém modelu Glory) máme s vývojem nových řešení pro zvýšení přesnosti řízení bohaté zkušenosti. Naše technologie OverDrive přinesla vynikající poměr tuhosti a hmotnosti a stala se novým standardem. OverDrive 2 posouvá hranice tuhosti a přesnosti řízení ještě dál.
OverDrive 2
Nejmodernější standard oversize řízení, jaký na kolech Giant najdete. OverDrive 2 představuje (stejně jako první generace) rozšířenou neboli kuželovitou hlavovou trubku, používá ale ještě větší rozměry ložisek hlavového složení a sloupku vidlice (vrchní průměr činí 1 1/4", spodní 1 1/2"). Přináší tak výrazně vyšší torzní tuhost řízení a tím zvyšuje jeho přesnost a zlepšuje ovladatelnost kola.
OverDrive
Původní technologie OverDrive přinesla vynikající poměr tuhosti a hmotnosti a stala se novým standardem oversize řízení. Oproti klasickému tvaru hlavové trubky zvýšila torzní tuhost řízení, výsledkem je přesnější vedení kola a lepší ovladatelnost. U silničních modelů je rozměr horního ložiska 1 1/8", spodního 1 1/4", u horských kol má horní ložisko průměr 1 1/8" a spodní 1 1/2".
1. horní ložisko hlavového složení o průměru 1 1/4"
2. spodní ložisko hlavového složení o průměru 1 1/2"
3. Giant Contact SLR karbonový představec (1 1/4")
4. kuželovitá hlavová trubka (karbonová nebo hliníková)
5. OverDrive 2 rozpěrný ježek hlavového složení
GIANT COMPOSITE TECHNOLOGIE
Výrobou karbonových rámů se zabýváme již 25 let a dlouhá je i naše historie pečlivého testování a vývoje rámů ve spolupráci s profesionálními jezdci. Není tedy náhoda, že jsme se v tomto oboru stali celosvětovým lídrem.
Všechny karbonové rámy Giant vznikají ze surových materiálů nejvyšší kvality v našich vlastních továrnách, což nám umožňuje mít nad celým výrobním procesem maximální možnou kontrolu. Abychom vyhověli požadavkům výkonnostních jezdců, od profesionálů po nadšence, naše karbonové rámy jsou k dispozici ve třech úrovních - Advanced SL Composite, Advanced Composite a Composite.
ADVANCED SL COMPOSITEPomocí nejvyspělejších technologií a výrobních procesů vznikají rámy špičkové kvality používané i našimi týmovými jezdci v nejprestižnějších podnicích, jako jsou silniční závody Grand Tour nebo Světový pohár horských kol a cyklokrosu.MATERIÁL: Nejlepší dostupný surový materiál T-800 je s maximální pečlivostí utkán v naší vlastní továrně, kde z něj následně – pomocí našich nejvyspělejších výrobních postupů – vznikají nejlehčí, nejtužší a nejpevnější závodní rámy, jaké jsme kdy vyrobili. PROCES FUSION: Horní rámová trubka je k sedlové trubce připojena speciální metodou aplikace vláken a formováním. Tento složitý proces zahrnuje ruční tkaní obou trubek a následné tepelné zpracování pod vysokým tlakem. Výsledkem je dokonalý spoj, který je oproti klasické metodě (konstrukce monocoque) lehčí i pevnější. CARBON NANOTUBE TECHNOLOGY: Jedná se o speciálně namíchanou pryskyřici s mikroskopickými polymery pro zvýšení pevnosti rámů. Tyto miniaturní CNT částice zpevňují vrstvy kompozitu a výsledkem je o 14 % vyšší odolnost proti nárazu. CONTINUOUS FIBER TECHNOLOGY: Unikátní technologie nepřetržitého vlákna umožňuje vyrobit přední trojúhelník rámu pomocí větších dílů karbonového materiálu, čímž dochází ke snížení jejich počtu, a tím ke snížení hmotnosti. Na rámech se nám tak podařilo ušetřit až 100 gramů, zároveň však – díky menšímu množství spojů – došlo ke zvýšení pevnosti. | |
ADVANCED COMPOSITEVynikající parametry (hmotnost, tuhost, komfort) i jízdní vlastnosti rámů třídy Advanced je předurčují k výkonnostnímu i závodnímu použití.MATERIÁL: Vysoce kvalitní surový materiál třídy T-700 je pečlivě utkán v naší vlastní továrně, hotové karbonové pláty jsou pak ručně nanášeny na formu rámu. MODIFIKOVANÁ KONSTRUKCE MONOCOQUE: Přední trojúhelník (tj. spodní a horní rámová trubka, sedlová a hlavová trubka) je zformován a vytvarován jako jeden celek a v následném procesu je spojen se zadní stavbou. Tato metoda snižuje množství použitého materiálu, vynechána je totiž nejsvrchnější vrstva, což nemá žádný vliv na pevnost, tuhost ani jízdní vlastnosti, a rám je ve výsledku lehčí. | |
GIANT COMPOSITE TECHNOLOGYŘada Composite přináší vynikající poměr výkon/cena. Tyto rámy jsou určeny pro výkonnostní i závodní cyklistiku.MATERIÁL: K výrobě se zde používá materiálu T-600, výsledkem jsou rámy lehké, tuhé, pohodlné a zároveň cenově dostupné. MODIFIKOVANÁ KONSTRUKCE MONOCOQUE: Stejně jako u rámů Advanced Composite, i zde se uplatňuje modifikovaná konstrukce monocoque. Přední trojúhelník je zformován a vytvarován jako jeden celek a v následném procesu je spojen se zadní stavbou. Tím se sníží množství použitého materiálu a rám je ve výsledku lehčí při zachování pevnosti, tuhosti i požadovaných jízdních vlastností. |
GIANT 27.5 TECHNOLOGIE
Mountainbiková scéna už nenabízí jen dva, ale hned tři rozměry kol. A mnozí z vás se možná ptají, který z nich je "ten správný" a jestli je třetí rozměr opravdu potřeba. Abychom na tuto otázku dokázali odpovědět, provedli jsme důkladný výzkum a srovnávací jízdní testy, jak se každý rozměr chová v různých podmínkách a v závislosti na jízdním stylu. Závěry, ke kterým jsme došli, nás nejen přesvědčily o tom, že rozměr 27.5" má budoucnost, ale hlavně nám pomohly tento rozměr zařadit do MTB segmentu modelové řady 2014.
Kola o rozměru 27.5 palce přinášejí vynikající jízdní vlastnosti bez kompromisů, které nacházíme u kol o rozměru 26" a 29" palců. S příchodem rozměru 27.5" se rozšířil mylný názor, že z hlediska jízdních vlastností se nachází přesně mezi rozměry 26" a 29". Jak ukázaly naše jízdní testy, kola 27.5" v sobě kombinují to nejlepší z obou "konkurenčních" rozměrů a nikdy nebyl výsledek přesně uprostřed. Pokud jde o hmotnost, 27.5" kola mají blíže k 26", jsou lehká a hravá. Z hlediska efektivity a jistoty ovládání se naopak podobají 29" kolům a v mnoha ohledech je překonávají. Namísto představení jednoho 27.5" modelu čistě z povinnosti přichází Giant s kompletně novými 27.5" modely, které maximálně využívají všech předností standardu 27.5".
3 HLAVNÍ PŘEDNOSTI 27.5
1. NIŽŠÍ HMOTNOST
Každý jezdec na kole pociťuje dva typy hmotnosti, které mají vliv na chování kola při jízdě: celková hmotnost kola a obvodová hmotnost kol. V následující kapitole vysvětlíme, jak tyto dvě síly a různé velikosti kol ovlivňují dynamiku jízdy.
CELKOVÁ HMOTNOST KOLA
Porovnali jsme hmotnost identicky osazených kol ve všech rozměrech a zjistili poměrně zásadní rozdíly. Nejlehčí je pochopitelně tradiční rozměr 26“, rozdíl na 27.5“ ale není tak velký, zatímco 29“ je oproti 27.5“ o poznání těžší. Každý ušetřený gram vám pomůže jet o něco rychleji a s menší námahou.
HMOTNOST KOL
Statická hmotnost kola o rozměru 27.5 (tj. ráfek, plášť, duše) je pouze o 5 % vyšší ve srovnání s identickým 26“ kolem, zatímco 29“ kolo je oproti 27.5“ o dalších 7 % těžší. Tady se ukazuje, jak se zdánlivě malý rozdíl v průměru kola projeví značným rozdílem v hmotnosti, a tím pak horším výkonem kola při stoupání a zrychlování. A když uvedeme kola do pohybu, přihlásí se o slovo fyzika a díky zákonům pohybu (resp. rotace) je efekt statické hmotnosti násoben (obvodová hmotnost). Jak už bylo zmíněno, 27.5“ kola přinášejí oproti 29“ kolům úsporu hmotnosti (statické), ovšem při jízdě, a zejména při akceleraci, je tento rozdíl ještě umocněn.
SROVNÁNÍ HMOTNOSTI
Statická hmotnost kol
Lehčí kola (pláště) pomáhají lépe akcelerovat a snižují celkovou hmotnost biku, což je podstatné především u závodních kol, kde rozhodují i malé rozdíly.
2. VYŠŠÍ EFEKTIVITA
Z hlediska akcelerace jsou 27.5“ velmi podobná kolům 26“, překonávají tak línější 29“ kola. Navíc nerovnosti překonávají téměř stejně snadno jako 29“ kola. Obě tyto vlastnosti zlepšují efektivitu šlapání.
PŘEKONÁVÁNÍ PŘEKÁŽEK
Větší průměr kola snižuje úhel náběhu, tzn. úhel, pod jakým kruhový objekt – v našem případě kolo – najíždí na hranatý objekt, tedy na překážku. Což je pro jízdu v terénu dobré. Teď trochu čísel: 29“ kolo se přes šesticentimetrovou hranatou překážku převalí o 14 % efektivněji než 26“ kolo, v případě kola 27.5“ je to 9,8 % oproti 26“. Další metodou, jak analyzovat úhel náběhu, je měření ve stupních, jak ukazuje grafika – čím je úhel mírnější, tím snadnější je překonání překážky, jízda je tak plynulejší a bezpečnější zároveň. V tomto ohledu vyhrávají 29“ kola, rozměr 27.5“ ale zaostává jen o málo. A navíc s výraznou úsporou hmotnosti!
AKCELERACE
Jak už jsme naznačili, jedním z nejdůležitějších aspektů 27.5“ kol je lepší akcelerace oproti jejich 29“ rivalům. Jezdec tento rozdíl pocítí především v momentě, kdy jde ostře do pedálů, odezva na vynaloženou energii je rychlejší. Vliv na to má nejen zmíněná celková statická hmotnost, ale i to, jak je hmotnost kol rozložena – čím je dále od středu náboje, tím je akcelerace horší. Pokud tedy máme 29“ kolo vážící 1000 gramů a proti němu 26“ kolo o stejné konstrukci a hmotnosti, akcelerace bude horší u 29“ kola, a to kvůli ráfku o větším průměru a delším drátům (hmotnost je rozložena dále od náboje). Klíčem k pohotové akceleraci je snižování hmotnosti ráfků, drátů, niplů, plášťů i duší. Grafika ukazuje, že 27.5“ kolo je při akceleraci jen o 1,5 % pomalejší než identické 26“ kolo, zatímco 29“ ztrácí na 26“ výrazně více – 3,6 %.
3. LEPŠÍ OVLADATELNOST
Přes nerovnosti a překážky se 27.5“ kola převalují s mnohem větší jistotou v ovládání kola než u rozměru 26“, což se projevuje plynulejší průjezdností zatáček, lepší akcelerací a vyšší účinností brzdění. V tomto ohledu mají 27.5“ kola blíže k 29“, rozdíl už ale není tak velký jako směrem dolů k 26“.
TRAKCE
Čím větší je průměr kola, tím větší je také styčná plocha mezi pláštěm a povrchem, což se projevuje lepší trakcí a současně se zlepšuje akcelerace, brzdění i zatáčení. Zajímavé je, že styčná plocha u 27.5“ kol je téměř stejná jako u 29“ kol.
TUHOST
Větší průměr kola s sebou přináší jeden negativní aspekt, a sice že čím větší je průměr kol, tím větší je i rám – a to má za následek nežádoucí ztrátu tuhosti rámu i ráfků. Rám, který se „kroutí“, je při jízdě „neklidný“ (hůře se ovládá), má horší akceleraci a tím je jízda namáhavější a méně pohodlná. Rámy 27.5“ mají v tomto směru lepší výsledky než 29“, jejich ovladatelnost (vedení terénem) je o poznání lepší.
Tuhost rámu
Boční (stranová) tuhost rámu přímo souvisí s velikostí kol. Aby se podařilo větší kola do rámu optimálně napasovat, je zapotřebí rozměry rámu prodloužit. Pokud tedy porovnáme stejné kolo ve stejné velikosti, v provedení s 29“ koly bude kroucení do stran (v oblasti středu a hlavy) vyšší než u rozměrů 27.5“ a 26“. A to je samozřejmě nežádoucí, zejména při silovém šlapání nebo v ostrých zatáčkách působí kolo tak, že nedrží stopu.
Tuhost kol
V případě boční tuhosti kol platí v podstatě to samé jako o tuhosti rámu. Ráfky většího průměru a delší dráty přispívají ke kroucení celku, což se opět negativně projevuje hlavně při akceleraci a v zatáčkách.
Geometrie rámu
Pokud chtějí konstruktéři vytvořit kolo se smysluplnou a funkční geometrií, při designování rámů pro kola většího průměru nemají lehkou práci. Platí to především u rámů malých velikostí – jak se snižuje velikost rámu, hlavová trubka se naopak zvyšuje (ve vztahu k výšce sedla). Na 26“ a 27.5“ kolech to není až takový problém jako v případě 29“ kol, tam už jsou konstruktéři hodně limitováni.